facebook

MARSALA

Marsala znajduje się w podobnie niedalekiej odległości od spotu, co Trapani, tyle że w drugą stronę, czyli na południe. Te dwa porównywalnej wielkości miasta znacznie się od siebie różnią. Marsala jest spokojna i urokliwa. Można oglądać pozostałości murów miejskich (miasto wyrosło na ruinach starożytnego kartagińskiego Lilybaeum), piękne bramy, katedrę, liczne kościółki, kameralne place, ogrody, ogródki i inne zaułki. Jest też muzeum sztuki współczesnej w dawnym klasztorze, archiwum miejskie w starym kościele, XVI-wieczne arrasy w Museo degli arazzi fiamminghi i słynny fenicki okręt z 241 r. p.n.e. w muzeum archeologicznym Baglio Anselmi.

Uroku miastu dodają liczne maleńkie winoteki, sklepiki z lokalnymi wyrobami i restauracje z kilkoma stolikami na chodniku. Jednocześnie miasto nie jest oblężone przez turystów.

Trudno powiedzieć czy Marsala jest bardziej rozpoznawalna jako miasto, czy jako wino, które się z tej okolicy wywodzi. Tak czy owak, będąc w Marsali warto odwiedzić jedną z tutejszych winnic i posmakować regionalnego trunku (poniżej namiary na kilka winnic).

Historia wina rozpoczęła się w XVIII wieku za sprawą angielskich kupców. Jeden z nich, John Woodhouse zachwycił się miejscowym winem i dostrzegł szansę wzbogacenia się na nim na fali popularności portugalskiego Porto i hiszpańskiej Sherry. Anglicy zaczęli masowo nabywać beczki wina, które od tej pory nazywane jest Marsala.

Marsala to wzmocnione, głównie słodkie i białe wino produkowane przede wszystkim z winogron odmian grillo, catarratto, inzolia i damaschino. Wino jest wzmacniane przez dodatek spirytusu winnego dzięki czemu zawartość alkoholu wynosi 17% i więcej. Marsala jest tradycyjnie podawana jako aperitif, wino deserowe oraz z suszonymi owocami, ciastkami, deserami z kremem oraz z dojrzałymi serami.

Winnice w Marsali:
Cantine Florio – http://www.duca.it/en/ospitalita/cellar-tours/
Carlo Pellegrino – http://www.carlopellegrino.it/wines/en
Donnafugata – http://visit.donnafugata.it/en-us/marsala-en-US
Planeta – http://planeta.it/en/

Odległość od spotu: 14 km
Czas dojazdu: 25 min.

Zobacz cały przewodnik
Powrót