facebook

MAZARA DEL VALLO

To mało rozpoznawalne, 50-tysięczne miasteczko niedaleko na południe od Marsali, jest perełką zachodniej Sycylii. Cały region dotknięty jest arabskimi wpływami, ale w większości miejsc trzeba ich wypatrywać, a tu widoczne są na każdym kroku. Warto pospacerować po kasbie (Casbah) – dzielnicy arabskiej. Wąskie uliczki poprzecinane łukami sprawiają, że można poczuć się jak w Maroku.

Miasto jest powolne, nie ma tu zbyt wielu turystów, przez co zabytki i urokliwe detale nie są nachalnie prezentowane. Wiele budynków jest widocznie nadgryzionych zębem czasu – przebarwione, zabrudzone, miejscami odpadające tynki, zaśniedziałe dachówki, odsłonięte, pokruszone cegły, stare, nieremontowane kościoły – to tylko dodaje miastu specjalnej aury.

Wszędzie w okolicy można zobaczyć kafelki (pojedyncze, albo całe obrazy, na ścianach, na ławkach), wazy, donice i inne ceramiczne ozdoby kolorowo zdobione przez lokalnych artystów. Na kafelkach spisana jest też historia miasta.

Specjalnym punktem na mapie miasta jest XIX-wieczny teatr Garibaldiego. Mieszkańcy chcieli mieć teatr, ale nie stać ich było na zdobione drewno, wykańczające zwykle teatry w tamtych czasach. Mieli za to łodzie rybackie. Rozebrali je na kawałki i z nich zbudowali scenę, sufit i balustrady, a następnie udekorowali wzorami. Do dziś, tak jak zresztą w całym mieście, w teatrze unosi się zapach morza.

A to w dużej mierze za sprawą portu rybackiego – jednego z największych we Włoszech. Warto po zwiedzeniu miasta usiąść w jednej z pobliskich trattorii i zamówić lokalną specjalność – kuskus według arabskiej receptury z owocami morza z miejscowego targu.

Odległość od spotu: 44 km
Czas dojazdu: 50 min.

Zobacz cały przewodnik
Powrót